niedziela, 25 listopada 2012

KAC

Słownik języka polskiego tłmaczy to słowo w sposób bardzo oszczędny: 
Kac - mieć kaca - czuć się źle po wypiciu wiekszej ilości alkoholu. (skrót od kacenjamer).
 
Natomiast Słownik wyrazów obcych jest bardziej precyzyjny: 
Katzenjammer - złe samopoczucie (nazajutrz) po przepiciu, kociokwik, kac, pochmiel, glątwa; przen. przykre otrzeźwienie, niesmak do siebie samego.
- nm. Katze "kot"; Jammer "narzekanie, boleść, nędza".
 
No tak, stąd ten polski kociokwik!!!
A niesmak do siebie samego to po prostu zwykły moralniak, zazwyczaj towarzyszący kacowi.
 
Wbrew pozorom nie piszę o tym dlatego, że czuję się podle po przepiciu, chociaż nie stroniłem wczoraj od przedniej nalewki tarninówki. Ilość nalewki nie spowodowała tego rodzaju negatywnych skutków, natomiast zmobilizowała mnie do przypomnienia światu o mojej książce, noszącej właśnie tytuł "KAC".
 

Jest to historia pewnego młodego oficera Polskiej Marynarki Handlowej, znajdującego się na tzw "zakręcie życiowym", co oczywiście skutkuje nie tylko kacem zwykłym ale i tym moralniakiem.

Książkę tę można kupić w księgarni internetowej wydawnictwa "Radwan". Link do niej można znaleźć w rubryce "Moje książki", po lewej stronie blogu u góry. Można też kliknąć "KAC" poniżej:
 

Dla zachęty przytaczam pierwszy rozdział:
  
        "Mam potwornego kaca.
 
We łbie wali mi tysiące młotów. Albo jeszcze gorzej – tysiące opętanych ciężką pracą, zdezelowanych i jęczących statkowych kabestanów. Przez zabrudzony bulaj wcieka niechętnie światło zupełnie obojętnego mi dnia. I kiedy tak leżę, w półśnie-letargu, napływa idiotyczne wspomnienie wczorajszego „festiwalu”…
 
„Franek, steward dejman, nachyla się nade mną i dyszy:
– Ty, zajrzyj do mojej głowy, ty...
Rozłupuję w myślach ten kokosowy orzech.
– I co? Co widzisz?
– Nic – odpowiadam.
– A krasnoludki? –Pyta. – Krasnoludków nie widzisz?
Może i ma te krasnoludki, albo nawet i palmę. Stanowczo za wcześnie odbija mu szajba.
W zadymionej kabinie jest nas tylko pięć osób, a atmosfera gęsta jak w starym, zatęchłym grobie nałogowego alkoholika, z tą tylko różnicą, że świeci się światło.
Franek ciężko opada na kanapę tuż obok swojej żony. Jest bardzo pijany, ale trzyma się całkiem nieźle. Naprzeciw, wtopieni w miękki materac koi, obejmują się – Wacek i też, psiakrew, jego żona. Stanowczo za dużo tych kobiet. Kobieta Wacka, dorodna i czerstwa, też ma już w czubie. – Nie pij – brzęczy mu nad uchem – nie pij tak dużo. Musisz jeszcze wykąpać dziecko.
Słyszę to jak przez mgłę, ale gwałtownym, pijackim ruchem zwracam ku niej głowę, aż zatrzeszczało w karku. – Wykąpie je w domu – mówię.
– Nie wykąpie. U nas, na wsi, nie ma prysznicu. Tylko tutaj można porządnie się umyć.
– Tak – potwierdza Wacek. – Niedawno wpadł tutaj kumpel ze «Skrzata» i dopiero wywalił gały. «Ale u was kabiny» mówił.
Nic dziwnego. «Skrzat» to parszywy kalosz. Raz tylko dałem się nabrać na jeden, jedyny rejs na nim, ale wtedy nie miałem innego wyjścia. Musiałem być często w Szczecinie, bo moja sprawa docierała właśnie do Izby Morskiej...
Przez chwilę usiłuję przełknąć ohydne wrażenie, nie zatarte jeszcze, ponieważ ten cały kram nie znalazł dotąd epilogu. Ciągnie się to już od września...
No więc, krótko mówiąc, musiałem być uchwytny przez panów tkwiących w Komisji Poawaryjnej, w PŻM i przeróżnych inspektoratach. «Skrzat» przeważnie chodził na południową Finlandię. Ale kiedy w zimie skuło lodem Zatokę Botnicką, zrobił parę rejsów na Anglię i wypadł z kolejki. I właśnie dlatego miał płynąć aż za Kwarki, prawie pod Koło Podbiegunowe. «Rejs», myślałem, «nie będzie ciężki. Trochę zarobię, a z nawigacją po Bałtyku zdążyłem się otrzaskać». Więc kiedy nadarzyła się okazja i kolega musiał akurat zmustrować, wskoczyłem na jego miejsce.
Szedłem na statek z wielkimi oporami. Ja, długodystansowiec, przyzwyczajony do swobody i przestrzennych kabin. Wlazłem do niewielkiej komórki, półtora metra na dwa, i z miejsca musiałem wejść na koję, żeby móc zamknąć za sobą drzwi. A sam statek – pożal się Boże. Tak jak mówił kiedyś w Domu Marynarza Czarek, z którym skończyłem Szkołę Morską: «Kiedy staniesz na takiej łajbie wzdłuż jej pokładu, to pięta wystaje ci poza rufę a palce poza dziób. A kiedy chcesz stanąć w poprzek, to dasz radę tylko na jednym palcu.»
Wytrzymałem tam dwa tygodnie i miałem dosyć. Obijałem się w wąskich korytarzach, garbiłem w mikroskopijnych drzwiach i co chwilę obstukiwałem boleśnie piszczele o wysokie progi. A kiedy przyszła mała fala, taka, której nawet nie dawało się zauważyć, stateczek przewracał wszystkie wnętrzności. Sterczałem wparty w pokład sterówki i głowę wciskałem w chłodną szybę bulaja.
Cieśla stał przy sterze i opowiadał, jak to dawny Trzeci, kiedy tylko zakołysało, wyskakiwał na skrzydło i do końca wachty nie pokazywał się w sterówce. Cieśla, stary matros, od razu przypadł mi do gustu. Myślę, że sympatia stała się wkrótce obopólna, bo bardzo chętnie rozmawiał za mną, kiedy musiał sterować. Mrok właził do ciemnej sterówki. Otulał bezszelestnie i dobrotliwie wszystko, co się w środku znajdowało. A myśmy rozmawiali. Czas przyjemnie płynął. Patrzyłem w gęstą masę wody, w migocące światła i na moment powracała znajoma satysfakcja, że znowu jestem tutaj. Ale po chwili wyłaziło złośliwie TAMTO, To Zdarzenie Z Września. Zadowolenie pryskało, jakby nigdy się nie pojawiło.
Niech to wszystko szlag trafi...
Wacek bredzi coś jeszcze o kąpieli. Żona Franka pije jak smok i ani drgnie. Chyba w dalszym ciągu jest trzeźwa. Przełykam z obrzydzeniem któryś tam z kolei łyk «eksportówy» i czuję, jak wszystko zaczyna mi się kiełbasić. Znajduję się nagle w kabinie sam, z trzeźwą żoną Franka. Głupia sytuacja. Odsuwam fotel, otwieram pierwsze z brzegu drzwi, żeby wyjść i staję jak wryty: nad sedesem kiwa się rozkraczona ta dorodna kobieta z miękkiego materaca i sika. «Przepraszam» bełkoczę i wychodzę na korytarz. Opieram się o szot i usiłuję okiełznać wyobraźnię. Widzę siebie wchodzącego do tej ubikacji, zamykającego drzwi i rzucającego się na nią, tę z rozstawionymi nogami...
Stop. Widać, że już trzy tygodnie jestem bez kobiety. Aż trzy tygodnie? Cholera, a co dopiero będzie podczas rejsu? To na moim łbie drobne buciki krasnoludków powinny stukać szaleńczego kazaczoka. A Franek? Czego on teraz chce? Przecież ma jeszcze swoją żonę. Przecież dopiero jutro pójdzie odprowadzić ją na dworzec. Ale to właściwie jest jeszcze gorzej – rozstanie ma dopiero przed sobą...
Gdzie oni poszli?...
Po schodkach złazi Franek.
– Ty – pytam – czy następne pół litra mam wypić sam?
Franek nagle robi wrażenie zupełnie trzeźwego.
– Poczekaj – mówi – Wacek kąpie dziecko, a żona kładzie spać moje bachory. Nie bój się, wypijemy.
Idę więc po moją wódkę. A potem czekam w kabinie Cieśli, który siedzi na zamkniętym śmietniku  i oczy ma już kwadratowe. Otrząsa się na moment i wlepia wzrok w butelkę.
– O, Asystent przyszedł się wkupić – mówi bardzo wyraźnie i opuszcza głowę.
Jego wyciągnięte sztywno nogi sięgają aż pod koję. Długa, wąska kabina przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Niemal wszystkie kabiny noszą na sobie w takich chwilach podobne piętno. Zmięta pościel, plamy na podłodze, szkło, przewalające się butelki. Podchodzę do bulaja i mocuję się z zaśniedziałymi śrubami. Przeraźliwy pisk zapieczonych gwintów podrzuca cieślą.
– Odwal się od tego – bełkocze i podnosi się ospale, na oślep macając ręką. Odpycham go gwałtownie, może zbyt gwałtownie i Cieśla leci niepohamowanie, aż na drzwi.
– Ty skur... ty skur... – Dławi się z wściekłości i chwyta mnie za piersi, kiedy pochylam się nad nim. Dźwigamy się obydwaj z wysiłkiem, patrzę w jego oczy nabiegające łzami. Słyszę, jak mi pęka koszula na plecach. Cieśla wisi uczepiony mojej szyi, przez chwilę sprężony, a potem stopniowo flaczejący. Rozginam mu ręce i sadzam na koi. Opiera głowę o blat biurka i dopiero teraz spostrzegam, że z jego karku sączy się krew. W rance tkwi odłamek szkła. Wyciągam go delikatnie i usiłuję tamować krew chustką, która powoli nasiąka i czerwienieje. Cholera, że też nic innego nie mam pod ręką. Biorę butelkę i pociągam parę solidnych łyków. Patrzę z przyjemnością na złoto-czarną nalepkę i nagle czuję silne uderzenie w rękę. Butelka leci w kąt i rozpryskuje się w blaszanej śmietniczce. Przed oczyma miga obraz rozwścieczonej kobiecej twarzy. A więc to tak, wściekła samiczko?...
– Świnie, podłe świnie, degeneraci – Krzyk piskliwy, śmieszny. – Nic, tylko by chlali. Wóda, wóda, wóda... Już ja z wami zrobię porządek. Zobaczycie, pójdę... pójdę...
– No, gdzie pójdziesz? Do pana Boga? – Chwytam ją za ramiona i sadzam na śmietnik. Cieśla wali się na koję i chyba śpi, bo z gardła wydobywa mu się charkot, podobny do chrapania.
– Niech się pani uspokoi – mówię i odkładam zakrwawioną chustkę. – Przecież nic się nie stało. Małe skaleczenie. Już wszystko w porządku.
– Wszyscy jesteście jednakowi. – Teraz poznaję w niej żonę Cieśli. – I jaki ja mam z niego pożytek? Och, właściwie już lepiej, jak go nie ma w domu.
I co ja jej mogę poradzić? Dlaczego on pije? Dlaczego ja piję? Za dużo by mówić.
– Niech pani nie patrzy na mnie jak na złoczyńcę. Wytrzeźwiejemy, umyjemy się i znowu będziemy zadowoleni z życia. Tyle wódki pani zmarnowała.
– On już jest alkoholikiem A mówiłam mu, rzuć to pływanie. Co ty masz z tego życia. Dzieci ojca nie znają. Mały tylko czeka na to, co mu ojciec przywiezie. Gdyby nie to, nazywałby ojcem każdego innego.
– Ale to piękny zawód, proszę pani – mówię słodziutko i podstępnie. – Męski zawód. Morze, dalekie kraje, romantyzm. Kochamy ten zawód.
– Jaki tam romantyzm. Proszę pana, zawsze jestem sama. Przed ślubem – sama, po ślubie – sama, z dziećmi – sama. A taki przyjedzie raz na kilka miesięcy i pijany jak świnia. Zresztą, co ja panu będę tłumaczyć. Jutro znowu wypływacie.
Szkoda mi tej kobiety. Właściwie niewiele jest kobiet zadowolonych ze swego «marynarskiego» losu. Jeśli którejś to odpowiada, to albo jest stara, albo potrafi pocieszyć się i bez męża: nie ma starego w domu, pieniążki lecą, wszystko OK. Patrzę na nią i stwierdzam, że jest ładna, nawet bardzo ładna. Zgrabna figura i tylko oczy pełne melancholijnej rezygnacji. Frajer ten cieśla. Mieć taką żonę i schlewać się właśnie wtedy, kiedy może z niej korzystać ile zechce. Pragnął chyba jej przez te cztery miesiące rejsu. Znam jednak ten ból, który powoduje, że nie można zapomnieć o ponownym wyjeździe. Myśli się o nim, wiszącym jak miecz, nawet w chwilach największego odprężenia.
– Właściwie zachowałam się jak idiotka. – Poprawia odruchowo włosy. – Rzeczywiście, szkoda tej wódki. Na pewno odbijecie sobie to jeszcze z nawiązką. – Uśmiecha się blado i siada obok męża.
Cieśla przytomnieje na chwilę i wlepia zdumione oczy w żonę. A potem unosi się lekko i opiera głowę o jej kolana. – Kochana stara – bełkocze. Kobieta dotyka jego włosów, zakrzepniętej krwi na szyi.
– Właściwie to on nie jest taki zły – mówi.
Wychodzę z kabiny i tuż za  progiem natykam się na Wacka.
– To co, pijemy? – Pyta i sięga ręką do klamki. – Zaraz przyjdzie Franek.
– Daj spokój – mówię. – Żona jest u Cieśli.
– Ale wpadł. – Chichocze Wacek. – Dała mu popalić, co?
Zostawiam go, ucieszonego, na środku korytarza. Jestem przekonany, że czeka mnie jutro murowany «moralniak»...”
   
 
 

sobota, 17 listopada 2012

Konopnicka !!!

Przerywam milczenie.
 
Sprowokowała mnie do tego nasza poczciwa Maria Konopnicka, a raczej rekcja tzw. opinii społecznej na elektryzującą wiadomość, że BYŁA ONA LESBIJKĄ!!!
 
O rany!!! Nasza ikona literatury... No, no, no.
 
Pełna oburzenia wrzawa, jaka się podniosła wokół preferencji seksualnej pisarki, w niektórych przypadkach graniczyła z histerią. Przykładem niech będzie Pewien Poseł o pogladach narodowych, organizator niedawnego Marszu Niepodległości. Pełen świętego oburzenia oświadczył wszem wobec, że mamy oto do czynienia z KŁAMSTWEM KONOPNICKIM (sic!). Dodał także, że kłamstwo to powinno być tak samo karalne, jak kłamstwo oświęcimskie!!!
 
Hm... ciekawe porównanie.
 
W każdym razie, jesteśmy świadkami, że "chwieje się" kolejna nasza  nieskazitelna ikona. Bardzo lubimy wsadzać ludzi na piedestał, nazywać ich idolami, czy wieszczami, przy okazji obdarzając ich wyidealizowanymi cechami. Bronimy tego wydumanego obrazu tak długo, jak się da, a kiedy fakty rysują ten wizerunek, z wściekłością zrzucamy ich na ziemię i wymazujemy z oficjalnej pamięci.
 
Jeśli pogłoski o "amoralnych" preferencjach Konopnickej okażą się prawdziwe (a fakty historyczne zdają się to potwierdzać), to tylko patrzeć, jak w imię dobra dzieci, wydrze się im z rącząt  bajkę O krasnoludkach i o sierotce Marysi, ze szkolnej lektury wykreśli się Pana Balcera w Brazylii, a śpiewanie Roty uzna się za zdradę narodową (podałem te tytuły nie bez przyczyny, bowiem powstały one właśnie w okresie ponad dwudziestoletniego współżycia pisarki ze swoją partnerką).
 
Któż to był, ta owa tajemnicza kobieta, która "sprowadziła na złą drogę" pisarkę, samotnie wychowującą  sześcioro dzieci?
 
Oto jej wizerunek:
 
 Maria Dulębianka.  Urodziła się w roku 1858, a więc w 16 lat później niż Konopnicka. Była niezwykle utalentowaną malarką. Antyfeministycznie i konserwatywnie nastawieni ówcześni decydenci nie dopuścili jej do studiów  na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (no bo przecież była kobietą!). Zmuszona została więc do kształcenia się w Paryżu i Wiedniu. Kiedy w roku 1889 związała się z Marią Konopnicką, zrezygnowała z kariery artystycznej i zaangażowała się w walkę o równouprawnienie kobiet, a zwłaszcza o uzyskanie przez nie praw wyborczych. Korespondowało to z poglądami Konopnickiej, która pod zaborami nie tylko była duchowym przywódcą walki o wyzwolenie narodowe i społeczne, ale również pionierką walki o równouprawnienie kobiet. 
Już po śmierci pisarki (1910), Dulębianka brała udział w obronie Lwowa w listopadzie 1918 roku. W 1919 udała się jako delegatka Tymczasowego Komitetu Rządowego do internowanych żołnierzy polskich na Ukrainie. Wyprawa ta ciężką zimą, przykład wielkiego poświęcenia, okazała się dla niej pechowa. Zaraziła się wtedy tyfusem i w kilka dni po powrocie do Lwowa zmarła.
Mimo że wspólne życie obu kobiet było tajemnicą pliszynela,  pogrzeb Dulębianki stał się wielką patriotyczną manifestacją. W dowód szacunku i wdzięczności wzięli w nim udział mieszkańcy Lwowa i polscy patrioci. Ciało bohaterki złożono w grobie jej partnerki.
 
Postawa ówczesnego społeczeństwa niech będzie dla współczesnych lekcją tolerancji i szacunku dla osób żyjacych zgodnie ze swoimi wyborami i uczuciami.

środa, 14 listopada 2012

Cisza

 
Wielka Cisza!!!
Komar nie kuca,
nie piszczy mysz(a)
 
Great Silence!!!
A z boli w płucach.
Ja cię kręcę!!!
 
Drewniane ręce...
Więc fixkruca,
nie piszę więcej!!! 
 


Zapadam się (daję nura) między kartki. Przewracam je, nie śliniąc palców (broń Boże!!!).

"Szymon Wiesenthal" by Tom Segev
"Papieski maestro" by sir Gilbert Levine
"Opowieści afrykańskie", "Pod skórą", "Spacer w cieniu" by Doris Lessing
"Miej trochę wiary", "Wtorki z Morriem" by Mitch Albom
"Marzenia i tajemnice" by Danuta Wałęsa.
 
itd, itd...
 
 Bye, bye - póki co:)))))))))))

 


wtorek, 6 listopada 2012

Szara uga

Od rana, niestety,
leje, jak wół do karety.
Za oknem strugi
smętnej szar(ej)ugi.

No i, moiściewy,
latają w kółko mewy,
tak jak nad rzeką,
mimo że Wisła daleko.

Po płytach chodnika
ktoś powoli kuśtyka.
Czasem przystaje,
bo wiatr mu iść nie daje...



piątek, 2 listopada 2012

Za duszki

Modlimy się dzisiaj za duszki. Dopiero dzisiaj, bo to właściwe Święto Zmarłych.

Wspominamy bliskich, których już nie ma i zapalamy Im w domu światełka.


Na Ich grobach też zapaliliśmy znicze - wcześniej, unikając gromadnego spędu. Najpierw uporzadkowaliśmy groby:
 
 
NAPRAWIANIE GROBU
 
stuk stuk stuk
cementową ręką
o bruk
 
pac pac pac
nad spróchniałą szczęką
plac
 
pod brzozą
szeleści jesienną
grozą
 
szur szur szur
rozpęka podstępnie
mur
 
ter ter ter
grzechocze posępnie
kler
 
aksamit
czernią przestrzenną
rani
 
hyc hyc hyc
przemyka proszalny
widz
 
mig mig mig
w ukłonach mszalnych
dyg

w zarysy
wciska swe bielmo
łysy
 
chlast chlast chlast
klęka pod nożem
chwast
 
szu szu szu
nad wiecznym łożem
do snu
 
od nowa
gładzone kielnią
słowa
 
 
A potem nastąpiły Właściwe Odwiedziny:
 
ODWIEDZINY
 
w bramie
bez sztachet
potok głów
jak w szeregu
przy łóżku chorego
 
szybki krok
wyznacza  wyrwę
w codzienności
 
gwar
pośpieszny
z mową banknotów
ginie w szepcie
zawisłym
nad rzędami alej
 
wybacz
że w zbyt gwałtownych
ruchach
wnieśliśmy tutaj
niepokój
swoich spraw
 
w geście współczucia
(zazdrości?)
zwrócimy literom
przygasły blask
 
odszukamy fotografię
na której
wygrałeś nieśmiertelność
 
ulotny płomień
znicza
ułatwi tobie
chwilę
przebudzenia
 
a cięte kwiaty
pochylą głowy
w męce
czerpania wilgoci
 
 
Przypominam sobie migocące prostokąty cmentarzy, widziane z góry, kiedy podchodziłem do lądowania...