niedziela, 18 sierpnia 2013

Vaccinium vitis-idaea

- Najwyższy czas zrobić borówki z wilgi - oświadczyła MTŻ.
- Z wilgi? - zdziwiłem się. - Czy robi się je w ten sposób, że łapie się wilgę, która najadła się borówek, a potem wyciska się z niej przetrawioną masę?
- Tak - odparła MTŻ, wykazując się godną podziwu odpornością na moje pytania, nabytą podczas kilkudziesięciu lat wspólnego pożycia.
Zachichotałem wewnętrznie, niezmiernie usatysfakcjonowany, byłem bowiem świadom, że kilka dni temu spędziliśmy parę dni w Wildze, min. zbierając borówki w tradycyjny sposób.
 

- Pewnie będą bardzo smaczne - wyraziłem nadzieję. - Wilga przecież połyka nie tylko borówki, ale i inne owocki. Nie będzie trzeba nic już dodawać do wyciśniętej masy.
- Z pewnością - zgodziła się MTŻ.
Zrodziło się jednak we mnie podejrzenie, że mimo wszystko zacznie przyrządzać borówki metodą wypróbowaną przez pokolenia. Toteż wiedziony wrodzoną inteligencją i potrzebą poznawania NOWEGO, pomknąłem do pokoju i konspiracyjnie zagłębiłem się w fachowej lekturze.
 
I oto dowiedziałem się, że:
Owoc borówki brusznicy (vaccinium vitis-idaea) znajduje zastosowanie jako lek przeciwbakteryjny, moczopędny i ściagający w schorzeniach przewodu pokarmowego.  Jest przeciwgorączkowy i przeciwbiegunkowy. Posiada mnóstwo witaminy C, więc stosowany jest w ziołolecznictwie jako środek przeciwszkorbutowy.
A poza tym:
Z borówek brusznic można sporządzić doskonałą smakowo konfiturę do potraw mięsnych! Wystarczy wziąć 1 kg borówek, zalać je wrzącą wodą, odstawić na 1 godz. i odcedzić. Potem obrać 0,5 kg gruszek i 0,5 kg jabłek, pokroić i dodać do syropu sporzadzonego z 0,5 kg cukru i 1 szklanki wody i gotować aż do zeszklenia masy. Można jeszcze zakwasić cytryną. Stężony, goracy dżem przełożyć do słoików.
 
Uzbrojony w tę wiedzę postanowiłem nie wchodzić do kuchni, aż do finału czynności wykonywanych przez  MTŻ. A kiedy już ją opuściła, zajrzałem do wnętrza:
 
NA STOLIKU STAŁ SŁOIK Z NAKLEJKĄ NA WIECZKU: "BORÓWKI Z WILGI"!!! 
 
 
Czyżby MTŻ postąpiła zgodnie z moimi przypuszczeniami, wyrażonymi w naszej rozmowie? Tylko co zrobiła z biednymi ptaszkami?
 
 

8 komentarzy:

 1. Każdego roku robiłam dżem z borówek czerwonych i gruszek...jest wspaniały. W tym roku nie byłam w lesie. Cała roślinka borówek jest zdrowa, nawet napar z liści oczyszcza nerki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pożyteczne borówki, niedoceniane...

   Pozdrowienia:)))

   Usuń
  2. Czyli miałeś Bentleya :) Ja zakończyłem działalność na Zenicien12 xp :) Mój Zenith też w szafie oraz aparat ojca Zorki. Wszystkie sprawne.
   Vojtek pozdrawia z teleobiektywem

   Usuń
  3. Można to tak nazwać:))) Szkoda, że leży odłogiem

   Pozdrowienia.

   Usuń
 2. ;))) tego sie nie dowiesz , pozostanie to jej slodka tajemnica...ja bardzo lubie goryczkowaty sok borowkowy...pycha ;)) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie próbowaqłem tego, co MTŻ zrobiła, ale z pewnością (no bo jak inaczej) będą pyszne:)))

   Usuń
 3. Mało cenione. Do mięsa są super!!!!!!

  OdpowiedzUsuń