wtorek, 1 maja 2012

Triduum manifestalne

Podczas tegorocznego Wielkiego Tygodnia Weekendowego, świętujemy specyficzną zbitkę trzech świąt - 1, 2 i 3 maja. Swoiste Triduum Manifestalne.

Każdy z Rodaków może znaleźć w nim coś dla siebie. I ten, co bardziej na lewo, i ten, co na prawo, i ten co bardziej historyczno-patriotycznie, czy też religijnie. Los zesłał nam piękną, środkowo-letnią pogodę, toteż możemy bez przeszkód, niemal piknikowo dać sobie upust w manifestowaniu swoich przekonań, światopoglądu i uczuć wyższych.

Ja też postanowiłem nie odbiegać od przyjętego zwyczaju. Nie będę jednak uczestniczył w żadnym pochodzie, czy też masowej imprezie. Zrobię to w domowym zaciszu, klepiąc w klawiaturę, nie męcząc się i popijając zieloną herbatkę.
Nie oznacza to jednak,  że moja kameralna manifestacja będzie przez to pozbawiona ekspresji i głębokiej żarliwości. Wręcz przeciwnie!!! Na zewnątrz spokój i cisza, a wewnątrz - tornado uczuć!!!

Otóż, moi mili:

PROTESTUJĘ PRZECIW MORDOWANIU CHABRA BŁAWATKA!!!

Ostatnio w środkach masowego przekazu nasiliła się bezprecedensowa kampania, nawołująca do niszczenia tej sympatycznej roślinki za pomocą reklamowanego przy tej okazji  narzędzia zbrodni. Wysoce antyhumanitarny aspekt tej kampanii podkreśla fakt, że ruszyła ona w tak piękne i ciepłe dni, kiedy przyroda dosłownie bucha życiem, a wszystkie roślinki rosną jak na drożdżach. Zamiast pochylić się nad nimi i z miłością i zachwytem obserwować ich rozwój, bez względu na rodzaj czy gatunek, jednej z nich ODMAWIA SIĘ PRAWA DO ISTNIENIA!!!

TO NIE MOŻE TAK BYĆ!!!

Chaber (centaurea) - rodzaj z rodziny złożonych. Obejmuje ok. 500 gatunków roślin zielnych, rozprzestrzenionych na północnej półkuli. Kwiaty purpurowe, różowe, niebieskie lub żółte, zebrane w koszyczki. W Polsce występuje 19 gatunków, w tym właśnie chaber bławatek, modrak (centaurea cyanus), jakże krzywdząco zwany "pospolitym chwastem polnym". Kwitnie w maju-wrześniu, kwiaty brzeżne w koszyczku błękitne, wewnątrz fioletowe.(atlas-roslin.com)

Niestety, ta sympatyczna roślinka upodobała sobie głównie zasiewy zbóż i lnu, narażając się w ten sposób na bezprecedensową nienawiść tych, co uprawiają te zasiewy. Niszczona jest zaciekle, metodami graniczącymi z eksterminacją!!!

A przecież chaber bławatek,  oprócz niewątpliwych walorów wizualnych, jest cenną rośliną leczniczą. Zarówno w badaniach farmakologicznych, jak i klinicznych stwierdzono skuteczne działanie moczopędne wyciagów z kwiatów bławatka. Zwiększają one dobową ilość wydalanego moczu u osób z obrzękami na tle nerczycowym oraz w niewyrównanej niewydolności krążenia. Zwrócono też uwagę na nieznaczne pobudzenie czynności żółciotwórczej wątroby. Zewnętrzenie stosowany jest w niektórych schorzeniach oczu oraz działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie.

Myślę, że teraz nie dziwicie się mojemu gorącemu protestowi.

Z ostatniej chwili - aby stał się on bardziej wyrazisty, postanowiłem rozszerzyć go poprzez wywieszenie na zewnątrz mieszkania następujących haseł:

Zamiast mordować chabra bławatka
przeczytaj dzieciom Kubusia Puchatka

Niech ani ojciec, ani matka
nie uczy mordować chabra bławatka.

Niech cię na wieki do końca zatka
jeśli zabijesz chabra bławatka.

Wierzcie mi ludzie, to żadna gratka
zabić biednego chabra bławatka.

Pokocha ciebie własna sąsiadka
jeśli ochronisz chabra bławatka.2 komentarze:

 1. Witaj
  Pierwsze słyszę o "mordowaniu" jakichkolwiek roślin.
  Uwielbiam spacerowanie polnymi dróżkami, a tam wśród łanów zboża cudne kwiatki- bławatki :)
  Miłego świętowania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ja też pierwsze słyszę. Dlatego to mnie tak zbulwersowało.

   Pozdrowienia

   Usuń