wtorek, 15 stycznia 2013

NaCl

Czas leci błyskawicznie. Tkwiłem w błogiej bezczynności, a myśl o podejściu do komputera napawała mnie nie powiem, że wstrętem, ale niechecią trudną do przełamania.
 
A tu tymczasem mijają dwa tygodnie nowego roku!!!
 
No i na dodatek WOŚP!!!
 
I mróz powrócił wraz z białą pokrywą śniegu...
 
Hmm... Co ma do tego NaCl?

Otóż:
 
Ta biała substancja krystaliczna o cięż. właść. 2,17, temp. topn. 755 stopni, temp. wrz. 1390,  bardzo dobrze rozpuszczająca się w wodzie, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji w przyrodzie. Jako minerał halit jest głównym składnikiem soli kamiennej, a także występuje w wodach morskich i mineralnych, jest składnikiem organizmów żywych, przede wszystkim zwierzęcych.
Znana jest od niepamiętnych czasów jako dodatek do potraw, oraz jako środek konserwujący. No i ostatnio z upodobaniem stosowana jest do likwidowania białej pokrywy śnieżnej i zalodzenia  w miastach. 

Zastosowania te są dopuszczalne i ogólnie znane. Gorzej, jeśli znajdzie się ją w oku. Wtedy doskwiera i powoduje, że staramy się za wszelką cenę usunąć przyczynę, która spowodowała  umiejscowienie się jej w tak newralgicznym i czułym miejscu.

Właśnie taka solą w oku jest dla niektórych obywateli naszego kraju  Jurek Owsiak i jego Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy, która zagrała już po raz dwudziesty pierwszy (tym razem pod hasłem "Dla ratowania dzieci i godnej opieki seniorów"). Zdawać by się mogło, że znaczenie tego szczytnego celu, dla którego to coroczne pospolite ruszenie stało się już zwyczajem, nie podlega dyskusji. Tymczasem, rozmaite gadające głowy, komentatorzy sztywnej maści, a w szczególności członkowie Pewnej Partii, krytykują to niespotykane w skali światowej przedsięwzięcie z uporem i zajadłością godną lepszej sprawy. Kontestują nie tylko osobę i poglądy Jurka Owsiaka, ale również sposób organizacji imprezy i (o zgrozo!!!) panujący tam wesoły i luzacki nastrój. Z nadętymi minami, przepisowo naburmuszeni i przemądrzali, ze źle ukrywanym obrzydzeniem wygłaszają opinie, z których jasno wynika, że świat bez tego wichrzyciela byłby znacznie lepszy, a pomoc społeczna i tak by istniała, bowiem zajmować się nią będą  powołane do tego poważne instytucje. Jeden z Panów podkreślił z godnością, że wolał dać 200 zł. na tacę w kościele, niż wrzucić je do skarbonki WOŚP!!! Wyraził też nadzieję, że datek trafi tą drogą do Caritasu, a Caritas przecież też pomaga potrzebującym. Zaś jeden z gazetowych komentatorów, faruzeuszowsko popierając ideę samej WOŚP, nie omieszkał jednocześnie podkreślić, że nie może powstrzymać sie od śmiechu, widzac  ten jednodniowy festiwal ekstazy i telewizyjnego luzactwa. Ze wstrętem stwierdził, że wszyscy będą tego dnia z urzędu po prostu bardzo naturalnie fajni, bo inaczej nie wypada, że będą wrzeszczeć i migotać, bo niefajnie jest nie krzyczeć i nie wierzgać, a ON sam będzie na to patrzeć jak na ciut pokraczny kabaret.

O, cholera (z przeproszeniem), nóż mi się w kieszeni otworzył, ale zamknąłem go szybko, bo przecież nic nie przemówi do rozumu tym nadętym sztywniakom i ksenofobom, a Jurek Owsiak i tak będzie robił swoje, porywając do działania olbrzymie rzesze młodych i starych Polaków. Zwłaszcza w tych młodych jest nadzieja. Widząc ich zapał i oddanie szlachetnej idei niesienia pomocy właśnie w ten luźny i spontaniczny sposób, głęboko wierzę w to, że za ich sprawą, w wyniku naturalnej zmiany pokoleń, Nasz Kraj stanie się wkrótce bardziej przyjazny i ludzki.

Sie ma, mr Owsiak!!!
Na pohybel sztywnym malkontentom!!!


 

7 komentarzy:

 1. Wojtku!
  Dziękuje za wizytę. Bez PITÓTÓW też się jakoś żyło:)
  A Niestety Owsiak naraził mi się popieraniem eutanazji.
  Jest wolność słowa to tak napisałem. Nie lubię też POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ, która zastąpiła cenzurę.
  Nas było w rodzinie 6 osób. Rodzice i 4 dzieci. I wysyłaliśmy zawsze na wieś różne rzeczy najczęściej ubrania. ALE BEZ ROZGŁOSU. Moi rodzice nie kreowali się na DOBRODZIEJÓW!
  Byli owszem zamożnymi ludźmi ALE Się z tym nie obnosili.
  A teraz Otylia udziela bezpłatnych porad z prawa pracy. BEZ TV I INNYCH MEDIÓW!
  Pozdrawiam z Żoliborza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale bez TV i innych mediów z pewnością nie zmobilizowałoby się tak wiele osób i nie zebrałoby się tak dużo pieniędzy.
   Poprawności politycznej tu raczej nie widzę, natomiast spontaniczność i radość. A co do kreowania się na dobrodziejów - hmm... Te tysiące ludzi wrzucających datki do puszek WOŚP z pewnościa nie mają takiego zamiaru.
   Oczywiście chylę czoła przed ludźmi, którzy także w inny sposób pomagają potrzebującym. Jedno z drugim absolutnie nie koliduje, natomiast nie powinno być przyczyną do narastania niechęci i animozji w sensie, kto nie z nami ten po drugiej stronie, oraz do zwalczania poszczegolnych inicjatyw.

   Pozdrowienia.

   Usuń
 2. Mnie nie tylko noz,ale tez drobne w kieszeni przestaja sie zgadzac jak slucham tego wszystkiego.Co tu duzo gadac,szlag ich jasny trafia ze pieniadze(duze pieniadze)zebrane przez Owsiaka nie trafia do panstwowej kasy i tyle.to tak delikatnie pisze.Powstrzymam sie od doslownego wyrazenia co mysle na ten temat,z szacunku dla Ciebie i Twoich czytelnikow.
  Miejmy nadzieje ze mentalnosc smutnych panow sie zmieni,a jesli nie to pocieszam sie faktem ze przeciez nikt nie jest wieczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję, Mago, że wykazałaś się odwagą(znowu mi się rymnęło) i poparłaś ideę WOŚP:))))

   Nikt nie jest wieczny. Nikt także nie może przewidzieć, czy kiedyś z konieczności nie będzie musiał być beneficjentem tak krytykowanej przez siebie Orkiestry (tzw.chichot losu).Ciekaw jestem, czy będzie miał wtedy odwagę bohatersko zrezygnować z niezbędnego dla ratowania jego zdrowia nowoczesnego sprzętu zakupionego przez WOŚP!!!

   Pozdrowionka:)))

   Usuń
  2. Zbyt wiele pozytywnego szumu jest wokol WOSP,jest ona sola w oku tych wszystkich przeciwnikow,z drugirj strony to moze i dobrze,bo czy pozytywny czy negatywny szum to zawsze szum a wtedy ma szanse do jeszcze wiekszej liczby lepszych ludzi dotrzec.Bo moze ja naiwna jestem ,ale wierze ze ci lepsi sa w wiekszosci.
   Buraki powinny nadawac smaku zupie,nie zasiadac w lawach poselskich.

   Sciskam:)

   Ps.Wojtku,jesli rymujesz to znaczy ze sie dobrze czujesz...tak trzymaj;)

   Usuń
 3. I oby tak się stało :)
  A Owsiak niech robi swoje i daj mu Boże zdrowie :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń